Yunanistan silahlanmada gaza bastı

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, bugün Fransa’nın Lorient kentine ve Yunan Donanmasının ihtiyaçları için üç adet Belharra fırkateyninin inşa edildiği Navale Grubu tersanelerine gitti.

2025 YILINDA DENİZ KUVVETLERİNE TESLİM EDİLECEK

Başbakan Miçotakis, inşaatı ileri aşamada olan ve 2025 yılı Haziran ayında Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi beklenen KIMON fırkateynine binecek, sırasıyla 2025 ve 2026 sonu civarında teslim edilmesi beklenen NEARCHOS ve FORMİON fırkateynlerinin yapım çalışmalarını inceleyecek.

Başbakan Miçotakis ayrıca Navale tersanelerinde bulunan ve süreci takip eden Yunan donanması subaylarıyla da görüşecek.

Miçotakis daha sonra  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un daveti üzerine, müttefiklerin Normandiya’ya çıkışının 80’inci yıldönümü için düzenlenen büyük etkinliğe katılmak üzere Normandiya’ya gidecek.

BELHARAR FIRKATEYNİ ÖZELLİKLERİ

Geminin toplam boyu 122 metre ve genişliği 17.7 metredir. Yaklaşık 4 bin 500 tonluk bir deplasmana sahip olan fırkateyn, toplamda 150 personel taşıyacak. Fırkateyn artırılmış öz savunma ve uzun menzilli yeteneklere sahip modüler bir tasarıma sahip olacak. Gemi, veri işleme ve gelişen tehditlerin tespiti için dijital teknolojileri bünyesinde barındırıyor.

Fırkateynin arkasında bulunan hangar ve uçuş güvertesi, döner kanatlı insansız hava araçlarının veya FLASH tabanlı daldırma sonarı ile MU90 hafif torpidolarla donatılmış NH-90 orta sınıf askeri helikopter için kullanılabilir. Ayrıca fırkateyn, devriye ve nakliye için şişme botları da taşıyacak ve tüm sensörleri bir araya getiren tek bir direk ile 360 derece gözetleme yapabilecek kapasiteye sahip olacak.

SENSÖR VE SİLAH SİSTEMLERİ

FDI, çeşitli hava ve denizaltı savunma harbi silah sitemleri ile donatılacak. Aynı zamanda, çeşitli tehditlere karşı koyabilmek için bir adet Oto Melara 76 mm veya 127 mm deniz topu ve kıyı hedeflerine saldırı için de kullanılabilen 8 adet Exocet MM40 Block 3 gemisavar füzeleri ile tehçiz edilecek. Çok maksatlı fırkateyn için sevk, 32 MW gücünde CODAD (Kombine Dizel) sevk sistemi tarafından sağlanacak ve azami 27 knot hıza ve 15 knot hızında 5.000 nm menzile sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x